Scenariusz zajęć nr 1
Temat: Części ciała
Cel ogólny:
- poznawanie nazw poszczególnych części ciała
- wyzwalanie aktywności dziecka
(polecana pomoc flash CARDS Części ciała )
Cele szczegółowe:
- utrwalanie orientacji w schemacie własnego ciała;
- wskazywanie poszczególnych części ciała (głowa ,ręce ,brzuch, nogi)
- rozumienie poleceń nauczyciela
Metody pracy:
ćwiczenia artykulacyjne , oddechowe, ruchowe, masaż logopedyczny ,
Przebieg zajęć
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA
- „Jedzie pociąg” – ćwiczenie wdrażająco-integrujące (dowiezienie dziecka przed lustro ).
- „To ja”– oglądanie siebie w lustrze – zabawy: „taki duży” (wyciąganie się jak najwyżej do góry), „taki mały” (kucanie z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z odbiciem lustrzanym), „taki gruby” (rozkładanie rąk na boki), „taki chudy”(składanie rąk do siebie).
- Zabawa „a kuku” – chowanie się i wyglądanie zza lustra (może być też zakrywanie twarzy przez dziecko – „nie ma mnie”, odkrywanie – „jestem”).
- Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne- śmieszne minki
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
- Zabawa ruchowa połączona ze śpiewem. Dziecko wykonuje ruchy bierne zawarte w zwrotce piosenki:
„ Pokaż Miłosz, gdzie masz oko, gdzie masz ucho, a gdzie nos.
Gdzie masz rękę, a gdzie nogę, gdzie na głowie rośnie włos.
Daj mi rękę! Wysuń nogą! Kiwnij głową „ tak” i „ nie”.
Klaśnij w ręce! Tupnij nogą! Razem pobawimy się
- Masaż logopedyczny, nazywanie masowanych części ciała Nauczyciel wykonuje masaż logopedyczny, nazywa masowane części twarzy. Dziecko wykonuje ruchy bierne, dotyka ręką części twarzy wymienione przez nauczyciela
- Portret mamy, Ćwiczenia motoryki małej, doklejanie brakujących elementów obrazka (oczy, nos, usta)( polecane pomoce: Portrety logiczne , Pani Twarz – makatka )
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Zakończenie zajęć.
Pochwała ucznia za aktywność.
Scenariusz zajęć nr 2
Temat: Zabawy ze zwierzętami.
Cel ogólny:
- doskonalenie sprawności artykulacyjnej
Cele szczegółowe:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych
- zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi
- ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji słuchowej
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego
Metody pracy:
- ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy
Środki dydaktyczne:
- lusterko , karty pracy, nagrania z odgłosami zwierząt , kolorowe piórka
Przebieg zajęć
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA
- Przywitanie się z uczniem. Zapoznanie go z przebiegiem zajęć
- Ćwiczenia usprawniające narządy mowy- „Obiad kotka”
Rozmowa z uczniem na temat posiłku kota. Wspólne wykonywanie określonych czynności, np.:
- jedzenie – ułożenie dłoni w kształcie miseczki, wysuwanie języka z buzi, wysuwanie języka z buzi, wykonywanie ruchów naśladujących wylizywanie,
- oblizywanie z zadowoleniem górnej wargi, potem dolną, następnie górną i dolną jednocześnie w prawą stronę , potem w lewą,
- po jedzeniu mycie ząbków górnych językiem, potem dolnych,
- okazywanie zadowolenia – mruczenie, uśmiechanie się ze zwartymi zębami i ustami rozciągniętymi na boki.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
- Zabawa: Czyj to cień. Łączenie obrazka przedstawiającego zwierzęta domowe z jego cieniem (polecana pomoc Kontury i cienie ). Ćwiczenia naśladowania głosów wydawanych przez przedstawione zwierzęta. Przedstawienie podpisów z odgłosami zwierząt. (polecana pomoc Dźwięki w zoo – płyta CD z fotografiami )
- Zgadnij czyj to głos- zabawa słuchowo-ortofoniczna. Osoba prowadząca odtwarza nagrania głosów zwierząt. Pyta, czyj to głos. Po odgadnięciu przez dziecko zagadki powtarza dźwięki, przypominając o charakterystycznym dla niego układzie ust, języka czy zębów. (polecana pomoc Dźwięki w zoo – płyta CD z fotografiami )
- Zabawa oddechowe-kolorowe piórka
CZĘŚĆ KOŃCOWA
- Zakończenie zajęć. Pochwała ucznia za aktywność.
- Zadanie pracy domowej- pokoloruj obrazek ze zwierzętami domowymi
Scenariusz zajęć nr 3
Temat: Poznajemy samogłoski
Cel główny:
powtarzanie, róznicowanie, czytanie poznanych samogłosek
Cele szczegółowe:
- Stymulowanie rozwoju pamięci
- Rozwijanie zdolności koncentracji uwagi
- Stymulowanie zdolności koncentracji uwagi na słuchaniu
- Usprawnianie narządów artykulacyjnych
Metody:
- metoda symultaniczno-sekwencyjna wczesnego czytania prof. J. Cieszyńskiej
- metoda werbo-tonalna
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA
- Przywitanie się z uczniem. Zapoznanie go z przebiegiem zajęć
- Zabawa „Co tu nie pasuje ”?- ćwiczenie systemu syntaktycznego
- Obrazki na jednym pasku przedstawiające znane rzeczy z otoczenia ( 2 jednakowe, trzecia inna np. lalka, lalka, auto
Pytanie: co tu nie pasuje?
Odpowiedź: auto
Pytanie: dlaczego auto nie pasuje?
Odpowiedź: bo tu są lale
- Zabawa- kategoryzowanie zabawekPrzygotowujemy zabawki -auto, miś, lalka oraz obrazki przedstawiające różne misie, różne lalki, różne auta zadaniem ucznia jest dopasowanie desygnatu do zabawki.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
- Powtarzanie, rozpoznawanie i odczytywanie samogłosekWykonujemy rytmy ciała dla samogłosek A,I, U za każdym razem ukazując obraz graficzny głoski wymawianej w czasie wykonywanych ćwiczeń metoda werbo-tonalną.
- Pokazujemy litery i nazywamy je A, I,U głośno je nazywając. Wydajemy polecenia „daj A”, „daj I”, „daj U”
- Czytanie samogłosek w paradygmacie- ćwiczenie sekwencji wzrokowych, układanie od strony lewej do prawej, rozpoznawanie i nazywanie
Paradygmat z samogłoskami położony na stoliku, obok paradygmatu leżą kartoniki z samogłoskami. Kartoniki są wymieszane i odwrócone literą do stolika. Polecenie: ułóż tak samo
Dziecko odwraca kartonik z samogłoską. Pytanie: co to? Dziecko odpowiada nazywając samogłoskę i układa kartonik w puste okno w paradygmacie od strony lewej do prawej.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Wklejenie do zeszytu poznanych samogłosek, pochwalenie dziecka za aktywność.